Skip to content Skip to footer

Sailor Jerry

Norman Keith Collins – później znany pod pseudonimem Sailor Jerry – urodził się 14 stycznia 1911 roku w Reno w stanie Nevada, choć lata dzieciństwa spędził w Ukiah w Kalifornii (około 150 mil na północny zachód od Sacramento). Jako dziecko otrzymał przydomek Jerry od rodziców, którzy mieli osła o tym samym imieniu. Osioł, zgodnie ze swoją naturą, był trochę osiołkiem, więc kiedy Collins był młody, jego rodzice obarczyli go tym przezwiskiem. Część Sailor pojawi się później, kiedy Collins zaciągnął się do marynarki wojennej.

Collins nie został w Ukiah na długo. Kiedy był nastolatkiem, Collins zaczął jeździć na szynach, jeździć autostopem po kraju, podążając śladami wielu innych ludzi zmęczonych podążaniem za ideałem American Dream, który był wówczas wszechobecny. W tym czasie po raz pierwszy zapoznał się ze sztuką tatuowania.

Collins sam zaczął eksperymentować z tym rzemiosłem, pracując z wszelkimi narzędziami, jakie mógł znaleźć i ćwicząc na każdym, kto chciałby mu na to pozwolić (nawet płacąc włóczęgom tanim winem, żeby mógł na nich ćwiczyć).

Należy tutaj zauważyć, że kiedy mówimy tutaj o eksperymentowaniu, nie mamy na myśli tatuowania tak, jak można by pomyśleć za pomocą pistoletu i pigmentów oraz, wiesz, sterylizacji na najwyższym poziomie. Kiedy Collins eksperymentował z rzemiosłem, zwykle robił to za pomocą igły i czarnego atramentu, aby ręcznie wbijać wzory w ludzką skórę. (Co prawdopodobnie w dzisiejszych czasach można by nazwać „rzemieślniczym tatuowaniem”, ale jest głównie znane przez zabawnie brzmiące „kij i szturchnij”).

Ostatecznie Collins wylądował w tętniącej życiem metropolii, jaką było Chicago w latach 20. XX wieku. Tam poznał swojego pierwszego mentora tatuażu, Giba „Tattsa” Thomasa, który nauczył Collinsa posługiwania się pistoletem do tatuażu i przy okazji wystraszył go.

Historia mówi, że Thomas zabrał Collinsa do kostnicy podczas nocnej zmiany, aby mógł ćwiczyć na prawdziwej skórze. Kiedy tam dotarli, Collins chwycił ramię, przygotowując się do wytatuowania zwłok. W tym momencie zwłoki — które w rzeczywistości nie były trupami — usiadły, strasząc Collinsa, ku uciesze pozostałych obecnych.

Po kilku latach tatuowania kadetów marynarki wojennej z Akademii Szkoleniowej Wielkich Jezior, sam Collins zaciągnął się i został wysłany do różnych portów w Azji, zanim wylądował na Hawajach w latach 30. XX wieku.

Tam Collins kontynuował pracę jako tatuażysta do 1941 roku, kiedy Japończycy zbombardowali Pearl Harbor. Chcąc wrócić do walki, Collins spróbował i odmówiono mu ponownego rekrutacji, więc zamiast tego zapisał się do marynarki handlowej, która rzekomo pracowała na japońskich wodach przez większą część II wojny światowej.

Kiedy wrócił na Hawaje, był to pod każdym względem inny świat. Collins powrócił do tatuażu i robił to do lat 50., kiedy IRS ukarał go grzywną. Jako symboliczny środkowy palec dla rządu, Collins zamknął swój sklep i kontynuował tatuowanie w tajemnicy, dopóki nie został przekonany do powrotu do biznesu przez innego tatuażystę, Boba Palmę

Rok założenia:1973Właściciel:William Grant & SonsRegion:KaraibyShare

Dodaj komentarz

Go to Top