Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Whisky szkocka

Nazwa szkockiej whisky wywodzi się od gaelickiego “uisge-beatha na h-Alba”, co oznacza tyle co “woda życia”. Jest to whisky słodowa lub zbożowa produkowana na terenie Szkocji. W tym przypadku, musi koniecznie być ona wytwarzana zgodnie z normami, które reguluje prawo. Dzieli się ją na single malt, single grain, blended whisky, whisky typu blended malt oraz typu blended grain. Wszystkie szkockie whisky muszą być leżakowane w dębowych beczkach przez okres co najmniej trzech lat. Każda informacja o wieku danego trunku umieszczana na butelce, musi odzwierciedlać wiek najmłodszej whisky użytej do produkcji. Whisky jest jednym z najpopularniejszych na świecie alkoholi obok wódki. Szczególną popularnością cieszy się whisky szkocka. Profil smakowy zależy w dużej mierze od regionu.

Szkocka whisky – historia

W Szkocji whisky destyluje się już od bardzo wielu lat, dlatego jest to zdecydowanie bardzo ciekawa i bogata historia. Istnieją pewne dowody na to, że sztukę destylacji do Szkocji mogli przywieźć chrześcijańscy misjonarze, ale jest również możliwość, iż rolnicy z Highlands odkryli ją sami. Co ciekawe, najwcześniejsza historyczna wzmianka o tym alkoholu pojawiła się w dokumentach związanych z rachunkami finansowymi w 1494 roku. Mowa tam o zakupionych torebkach słodu, mających służyć do produkcji trunku. Z kolei najwcześniejsza wzmianka o destylarni pojawia się w aktach szkockiego parlamentu z 1690 roku, a mowa tam o słynnej gorzelni Ferintosh. Należy dodać, że wcześniej, w 1644 roku, parlament nałożył pierwszy podatek na alkohol, kiedy to wzrosła jego popularność. 

Warto wiedzieć, że pierwszą osobą, która złożyła wniosek o legalną licencję na destylację był George Smith, właściciel destylarni Glenlivet. Było to w 1824 roku. Jego konkurenci uznali to wtedy za zdradę i słali w jego stronę wiele pogróżek. Przez lata przetarł on jednak pewne szlaki. Do 1831 roku w Szkocji produkowano tylko whisky słodową. Obecnie są to whisky słodowe i zbożowe. Dodatkowo, używa się ich dziś również do produkcji blendów. Tylko niewielki procent produkowanej obecnie whisky słodowej jest sprzedawany jako single malt. Sztuka destylacji i dojrzewania szkockiej whisky jest ciągle ulepszana, a formuły i tajniki produkcji przekazuje się z pokolenia na pokolenie. Szkocka whisky ma za sobą długą tradycję, która cieszy się wyjątkową renomą. Jest to jedna z najbardziej interesujących kategorii.

Whisky szkocka – rodzaje

Wyróżniamy kilka typów produkcji whisky szkockiej. Szkocka whisky szkocka dzieli się na następujące rodzaje :

Single Malt Scotch Whisky

Szkocka whisky single malt produkowana w jednej destylarni, z wody i jęczmienia słodowanego bez dodatku innych zbóż. Znana jest na przykład The Glenlivet z regionu Speyside.

Single Grain Scotch Whisky

Whisky szkocka, destylowana w jednej gorzelni, z wody i słodowanego jęczmienia, która może zawierać inne zboża słodowane lub niesłodowane. Proces produkcji nie wpisuje się w definicję single malta.

Blended Scotch Whisky

Szkocka whisky typu blended, która jest mieszanką różnych rodzajów whisky, a czasem również dodatkowo spirytusów zbożowych, aromatów i barwników. Znaną pozycją jest tutaj na przykład Famous Grouse czy też Johnnie Walker.

Blended Malt Scotch Whisky

Jest to mieszanka single maltów, która powstaje w więcej niż jednej gorzelni.

Blended Grain Scotch Whisky

Ta szkocka whisky to mieszanka whisky zbożowych, której destylacja odbywa się w więcej niż jednej destylarni.

Go to Top