Skip to content Skip to footer

The Balvenie

Whisky z klasą


The Balvenie
 to whisky produkowana w samym sercu Speyside, w Dufftown, w cieniu ruin XIII-wiecznego zamku Balvenie.. oczywiście zamek był pierwszy 

 Whisky z tej części Szkocji są bardzo charakterystyczne: najsłodsze ze szkockich maltów, o różnej mocy od lekkich, kwiatowych aromatów po ciężkie, bogate, często z posmakiem sherry, jednocześnie praktycznie bez dymu i torfu tak często obecnego w regionach wyspiarskich. Malty ze Speyside są zarówno doskonałe na początek drogi z whisky single malt i pozwolą zapoznać się z bogactwem szkockiej, jak i dla kolekcjonerów dostarczając niezwykle zrównoważonej i dojrzałej whisky. 

Destylarnię Balvenie, która początkowo miała się zwać Glen Gordon, założył w 1892 roku William Grant, od pięciu lat szczęśliwy właściciel pobliskiej, wielce szacownej gorzelni Glenfiddich. Budowę ukończono w piętnaście miesięcy i 1 maja 1893 roku odbyła się pierwsza destylacja. W zamierzeniach Granta, nowa destylarnia – mimo iż zaopatrywała się w wodę z tego samego strumienia (Robbie Dubh Burn ze Wzgórz Cornval) i zaopatrywana w jęczmień z tych samych pól co Glenfiddich – miała wytwarzać whisky o zupełnie odmiennym charakterze i smaku. Aby ten cel osiągnąć ściągnięto sprzęt pochodzący z Lagavulin i Glen Albyn i zastosowano alembiki, o zdecydowanie dłuższych szyjkach niż te wykorzystywane do produkcji Glenfiddich. Inna była też proporcja beczek, w których dojrzewają trunki, tzn. w przypadku Glenfiddich tylko 8 – 12% whisky leżakuje w beczkach po sherry, a w przypadku Balvenie – ponad 18%. Stąd zamiast charakterystycznych dla regionu nut owocowych w Balvenie pojawiają się ciekawe nuty ziołowe i korzenne.

Dicta sunt explicabo. Nemo enim ipsam voluptatem quia voluptas sit Balvenie od początku stosuje tradycyjne metody produkcji whisky: proces zmiękczania, kiełkowania ziaren oraz osuszania dymem torfowym. Posiada 1000-akrową jęczmienną farmę (Balvenie Mains), która zapewnia nawet w 15% zapotrzebowanie na surowiec, słoduje jęczmień we własnej słodowni, we własnym zakresie wydobywa i odpowiednio suszy torf stosowany do ogrzewania alembików a nawet utrzymuje na miejscu zarówno kowala w kuźni miedzi oraz zespół bednarzy. Jedyną “nowoczesną technologią” jest kombajn do żniwowania.

Triple Cask

W maju 2013 r. Firma The Balvenie Whisky rozpoczęła sprzedaż swoich “potrójnych beczek” Triple Cask. Te whisky dojrzewają w trzech różnych rodzajach beczek: niedopałki sherry Oloroso, beczki po pierwszym napełnieniu i tradycyjne beczki po whisky. Można je scharakteryzować subtelnymi smakami przypraw i miodu.

Rok założenia:1892Właściciel:William Grant & SonsRegion:SpeysideŹródło wody:Robbie Dubh BurnStatus:AktywnaWydajność:6.800.000 litrówIlość alembików:11Kadzie fermentacyjne stalowe:5Kadzie fermentacyjne z daglezji:9Share

Dodaj komentarz

Go to Top